O klubie

Zarys historii klubu sportowego LKS Iskra Brzezinka

W roku 1918, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, sport, jako rodzaj społecznej działalności, odgrywający niebagatelną rolę dla zdrowia i osiągania fizycznej sprawności, szczególnie wśród młodzieży, zaczyna na nowo rozwijać się w całej Polsce. Szybki rozwój życia sportowego na terenach Oświęcimia wpływa również na sportowe życie w podoświęcimskich wioskach. Mieszkająca w Brzezince młodzież, wzorująca się na działalności klubów i stowarzyszeń sportowych działających na terenie Oświęcimia, w sposób amatorski starała się je naśladować. Czynnikiem sprzyjającym bez wątpienia był fakt, iż administracyjny teren Brzezinki obejmował także obszar położony wokół dworca PKP. Na tym najbardziej wówczas zurbanizowanym i uprzemysłowionym terenie wielu mieszkańców Brzezinki było zatrudnionych w różnego rodzaju zakładach i służbach kolejowych. Stąd brała się duża świadomość społeczności związana z problemami społeczno-kulturalnymi, występującymi w sąsiednich większych ośrodkach miejskich, na terenie województwa krakowskiego i sąsiednich. Kolejną przesłanką, która miała wpływ na rozwój sportu na tym terenie, była działalność szkoły powszechnej z dobrze prowadzonymi lekcjami gimnastyki. Ówczesnym kierownikiem szkoły był Jan Tobiasiewicz. Do rozwoju sportu na terenie Brzezinki przyczynili się również wracający z wojska mieszkańcy Brzezinki. Zmagania piłkarskie odbywały się w trzech miejscach: na boisku szkolnym, na pastwisku obok lasu i na tzw. „Glinikach”.

Początki rozwoju sportu na terenie Brzezinki zostały brutalnie przerwane przez wybuch II wojny światowej. Boiska, na których dotychczas grali młodzi ludzie zasnuły czarne dymy krematoriów. Po zakończeniu wojny do Brzezinki zaczęło powoli wracać normalne życie, w tym życie sportowe. W roku 1946 powstała pierwsza piłkarska drużyna o nazwie Błyskawica Brzezinka założona przez młodych ludzi, uczniów szkoły w Brzezince, tzw. „Szkoły na Stacji”. Już rok później w 1947 z tej drużyny powstaje oficjalny Ludowy Zespół Sportowy w Brzezince. Wkrótce z jednosekcyjnego klubu piłkarskiego przekształca się on w klub wielosekcyjny. Do najważniejszych sekcji obok piłki nożnej należały: sekcja bokserska, sekcja hokeja na lodzie, sekcja kolarska, sekcja koszykówki, sekcja szachowa i tenisa stołowego.

Wśród najważniejszych postaci pierwszej dekady powojennej działalności LZS Brzezinka wymienić należy takie nazwiska: Pawlik, Gasiński, Kasperczyk, Karkoszka, Durańczyk, Cichy, Nagi, Harmata, Grzybek, Janusik, Rembiesa, Tobiasz i inni. Po latach sukcesów, brak boiska z prawdziwego zdarzenia, niedostateczna ilość sprzętu i opieki instruktorskiej przyczyniły się do regresu futbolu na terenie Brzezinki. Pomimo piętrzących się trudności, dzięki samozaparciu, pracy i zaangażowaniu wielu osób nie doszło do zupełnego zaniku tego popularnego sportu w Brzezince.

Na przełomie lat 60-tych i 70-tych Stanisława Bulika na stanowisku prezesa zastępuje Tadeusz Marczak, a poza nim w skład nowego zarządu klubu weszli: Kazimierz Mańka, Stanisław Rydzoń, Władysław i Jan Baran. W roku 1973 prezesem klubu zostaje Wiesław Czarnik, a trzy lata później Bogdan Prygl, który w roku 1977 ze względów ekonomicznych zawiesza działalność LKS-u ISKRA Brzezinka.

Regres spowodowany ogólnokrajowym kryzysem organizacyjnym i finansowym oraz pojawienie się w połowie lat 60-tych lepiej finansowanego sportowego konkurenta GKS OMAG trwał do roku 1997. Nie oznaczało to jednak, że młodzi ludzie z Brzezinki zaprzestali swej sportowej działalności. W roku 1997 GKS OMAG kończy działalność, a grupa oddanych działaczy z Brzezinki reaktywuje klub zarejestrowany pod historyczną nazwą- Ludowy Klub Sportowy Iskra Brzezinka.

W tym miejscu wymienić należy ówczesnych działaczy: Zenon Czarnik-prezes, Jan Kasperczyk-wiceprezes, Janusz Rogalski-kierownik sekcji piłki nożnej, Tadeusz Grzybek, Franciszek Miodowicz, Piotr Krzemień, Tadeusz Kucharski, Andrzej Nagi- członkowie zarządu, Józef Strycharski, Robert Sulka, Marek Kubas- członkowie komisji rewizyjnej.

Dzięki wysiłkom działaczy, zawodników i trenera Kazimierza Orlickiego drużyna LKS-u awansowała do klasy „A”. Umacniając się pod względem organizacyjnym i podnosząc swoje piłkarskie umiejętności od roku 2005 na stałe drużyna zadomowiła się w rozgrywkach ligi okręgowej, a jej barwy reprezentowali: Piotr i Paweł Maciesza, Pędlowski, Jasiński,Grzegorzek,Jończykowie, Heród, Adamczyk, Janeczko, Fickowie, Nikbor, Grzybek, Kubielusz,Sobczuk, Semik, Baran, Zięba, Wacławik, Krawczyk, Mędrysa, Mika, Baruś, Zemczak, Zimnal i inni. Skład zarządu klubu w owym czasie reprezentowali: Jan Kasperczyk-prezes, Mirosław Semik-wiceprezes, Grażyna Bujak-sekretarz, Marek Janik, Józef Zemła, Roman Korczyk- członkowie zarządu, Józef Strycharski, Kazimierz Rydzoń, Jerzy Sołtysik-komisja rewizyjna i Kazimierz Rydzoń – gospodarz.

W roku 2007 z okazji 60-lecia powstania klubu odbyło się szereg sportowych, towarzyskich zawodów i uroczystości.

Obecnie w skład zarządu LKS ISKRA Brzezinka wchodzą: Maciej Biesik- prezes, Michał Łaski- wiceprezes, Arkadiusz Wawrzyczek- sekretarz oraz członkowie zarządu: Tomasz Orlicki, Tomasz Kulczyk, Rafał Sergiel i Paweł Baruś. Łącząc pamięć o historii, tradycji oraz zaangażowanie i ciężką pracę z całą pewnością przysporzy on klubowi wielu sukcesów sportowych i radości wiernym kibicom.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress